Ana Sayfa

Nostalji TOP 10

Yeşilçam TOP 10

En Çok Dinlenenler

En Son Eklenenler

Karma Şarkılar

Ölmeyen Radyo
Canlı Yayın

Biyografiler

İletişim

 

E-posta Adresiniz :

Şifre :

yeni üyelik

 
 
  

 
- Biyografiler

 Behiye Aksoy ( 19 Eylül 1933 )

19 Eylül 1933 tarihinde İstanbul'da dünyaya geldi. Annesi ve halasının müziğe aşina olmaları,piano ve ud çalmalarından ve Müzeyyen Senar ve Münir Nurettin Selçuk'un o devirlerdeki siyah beyaz filmlerde söylediği film şarkılarından feyiz alıp müziğe olan sevdası kendisiyle birlikte büyüyerek ortaokulu bitirdikten sonra Ankara Radyosu imtihanına girdi. 200 kişi arasından seçilip; 1948 yılında stajyer olarak girdiği radyoda repetitör muavinligine kadar yükseldi.

Maksim Gazinosu tarihinde Zeki Müren'le yarışan tek bayan rakiptir. Platin rengi saçları, şık kostümleriyle kendisinden sonra yetişen şarkıcılara öncülük etti. Karekteristik hareketleri,sahnedeki büyük dehası daima ayakta alkışlandı.
Plakları öyle çok ilgi gördü ki sanatçıya başarılarından ötürü altın plak değil platin taç armağan edilirdi.

Müziği bıraktığı 80'li yıllara kadar daima sevilen ve gözde sanatçılardan olmayı başardı.Halil Aksoy ile olan evliliğinden Ahmet Kazım isminde bir oğlu vardır.Sanatçı ayrıca Berker İnanoğlu ve Fahrettin Aslan'la evlenip ayrılmıştır.1967 yılında "Kederli Günlerim", 1973 yılında "Falcı" isimli Türk filmlerinde baş rolde oynamıştır.

 

destek@olmeyensarkilar.com
Copyright © Ölmeyen Şarkılar, 2007 - Tüm hakları saklıdır.
Tasarım & Uygulama : Internet Center